Održana Međunarodna konferencija eCentral projekta

Dana 20.03.2018. u Hotelu Santiny s početkom u 10,00 sati održala se se Međunarodna konferencija i konferencija za novinare Međunarodnog projekta u sklopu transnacionalnog programa Interreg Središnja Europa 2014. – 2020. eCentral: „Energetski učinkovite javne zgrade u Središnjoj Europi” (Energy Efficient Public Buildings in Central Europe).

Projekt „Energetski učinkovite javne zgrade u Središnjoj Europi” (eCentral) se fokusira na poboljšanje energetskih svojstava zgrada u skladu s politikom održivog razvoja Europske unije. Projekt eCentral provodi se u sklopu programa Interreg Središnja Europa 2014-2020 financiranog kroz Europski fond za regionalni razvoj. Cjelokupna vrijednost projekta iznosi 2.676.235,61 EUR. Vrijednost projekta za Grad Svetu Nedelju iznosi 399.995,40 EUR, od toga 85% je sufinancirano od strane EU, 9% iz MRRFEU i 6% iz Proračuna Grada Svete Nedelje. Projekt traje tri i pol godine (1. rujna 2017. – 28. veljače 2021. godine)Projektni konzorcij čini osam projektnih partnera iz pet država:Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (Hrvatska) – Koordinator projekta; Energetska agencija za Savinjsku, Šalešku i Korušku – KSSENA (Slovenija); Štajerska energetska agencija – EASt (Austrija); Institut za klimatsku politiku i udruženje za primijenjenu komunikaciju – Energiaklub (Mađarska); Grad Sveta Nedelja (Hrvatska); Općina Velenje – MOV (Slovenija); 18. okrug Budimpešte – BP18 (Mađarska); Istraživački centar EURAC– (Italija).Cilj projekta je pružiti podršku ključnim dionicima u procesu prilagodbe na rekonstrukciju i izgradnju javnih zgrada po standardu zgrada gotovo nulte energije uz korištenje inovativnih modela financiranja. Projekt eCentral podupire izgradnju i energetsku obnovu zgrada približno nulte energije pružanjem kontinuirane stručne potpore predstavnicima javnog sektora iz Srednje Europe tijekom tehničkog planiranja i financijskog strukturiranja G0EZ projekata.

Konferenciju je otvorio gradonačelnik Svete Nedelje Dario Zurovec koji je istaknuo kako nove regulative nameću predstavnicima javnog sektora obvezu da već ove godine projektiraju javne zgrade gotove nulte potrošnje energije, a kako od 2019. godine sve nove zgrade javne namjene moraju biti izgrađene po principu gotovo nulte energije, a zgrade ostale namjene od 2021. godine. Također je naglasio kako Projekt eCentral ima za cilj pružiti podršku svim ključnim dionicima u procesu prilagodbe na rekonstrukciju i izgradnju javnih zgrada po standardu zgrada gotovo nulte energije uz korištenje inovativnih modela financiranja.
U sklopu projekta Grad Sveta Nedelja izraditi će dvije studije izvodljivosti s analizom troškova i koristi dogradnje Dječjeg vrtića u Rakitju i izgradnje hospicija i doma za stare i nemoćne osobe u Svetoj Nedelji te po odabranom projektu testirati i primijeniti inovativni model financiranja (javno privatno partnerstvo) i izgraditi zgradu do kraja 2020. godine. Također će se izraditi razni alati tijekom razvoja projekata integralne energestke obnove zgrada: (EPC softverski alat za planiranje energetske obnove javnih zgrada prema standardu zgrade gotovo nulte energije (G0EZ), vodič za postizanje G0EZ standarda u javnim zgradama, organizirati će se treninzi programa i tehničke pomoći javnim vlastima o razvoju G0EZ, promovirati događanja i dani otvorenih vrata te izraditi planovi energetske obnove javnih zgrada na lokalnoj i regionalnoj razini do 2030. godine

Prisutne je pozdravio i dr.sc. Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske i predsjednik europskog udruženja regija i energetskih agencija FEDARENE, a konferenciji su nazočili i predstavnici ministarstava, predstavnici Zagrebačke županije, gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina, te predstavnici nacionalnih institucija ključnih za oblikovanje i provedbu energetske politike, kao i hrvatski partneri s drugih vrijednih europskih projekata koji imaju za cilj poticanje energetske obnove i promociju inovativnih modela financiranja i javne nabave.
U sklopu Međunarodne konferencije održane su sljedeće prezetacije:Davor Nađi (Grad Sveta Nedelja) Prezentacija: Strateški projekti i planovi razvoja Svete NedeljeHrvoje Maras (Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske) Prezentacija: eCentral projektIrena Križ Šelendić (Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja) Prezentacija: Programi energetske obnove javnih zgrada i izgradnje gotovo nula energetskih zgradaMelita Borić (Grad Zagreb) Prezentacija: projekt TOGETHER – Energetski održivo upravljanje zgradamaSandra Magajne (HEP ESCO) Prezentacija: Obnova škola po standardu nulte energije – projekti FEEDSCHOOLS i TEESCHOOLSMatea Senkić (Institut za razvoj i međunarodne odnose) Prezentacija: Revitalizacija povijesnih građevina putem modela javno-privatnog partnerstva -projekt RESTAURABoris Kuharić (Regionalna energetska agencija Sjever) Prezentacija: Javna nabava inovativnih rješenja (PPI) – PROMINENT MED projekt